Öeldakse, et esimene maja ehita vaenlasele, teine sõbrale ja kolmas endale. Kuidas on lood tegelikult? Kas mõttekam on ise täpselt soovidele vastav maja ehitada või osta see valmis kujul, et kiiresti uude koju sisse kolida?

Nõuandeid jagavad ehitusettevõtja ja Visionplus Eesti OÜ juhataja Andres Jõgi ning Arco Vara vanemmaakler Anne Heinlo.

Valik oleneb rahakotist

Esimene kriteerium on harilikult rahaline seis, mis annab võimalused ning samas piirab soovide ulatust. Kui panna kõrvuti maja ehitamise ja ostmise kulud, siis on reeglina viimane kallim. Põhjus on lihtne: omanik saab igapäevaselt sekkuda ehitusse ning valida meeldivamad ja soodsamad materjalid. Valmis maja ostmise puhul lisandub hinnale aga müüja kasum. Siiski peetakse sageli seda varianti mugavamaks ja kuna reeglina soetatakse kinnisvara pangalaenuga, siis ei osata arvatagi, et ise ehitades võib samasuguse maja saada isegi kuni 30 000 eurot soodsamalt.

Lugege lisaks: Maja ehitamine kodulaenuga

Kui määrav faktor on aeg, siis ärge hakake ise ehitama!

Üheks oluliseks teguriks ehitamise ja ostmise puhul on kindlasti aeg. Kui soovite ikkagi kiiresti sisse kolida ja turul on olemas korralik valik teie kriteeriumitele vastavaid eramuid, siis tasub kaasata ehitusspetsialist ning hakata neid järjest üle vaatama. Kindlasti peab olema hoolikas ja õppida tasub teiste tehtud vigadest, millest olete kuulnud tuttavatelt või lugenud ajalehest-internetist. Laske üle kontrollida maja konstruktsioonid, tehnovõrgud ja vastavus projektile ning kasutusloale. Valmis maja puhul hoiate kindlasti aega kokku ja lisaks jääb ära ehitamisega seotud tülikas paberimajandus. Lisaks näete juba konkreetselt, mida ostate.

Usaldage vaid hea taustaga ehitajaid

Nii valmis maja kui ka selle ehituse tellimise puhul on oluline ehitusfirma usaldusväärsus. Uurige kindlasti järele ettevõtte ja selle juhtide taust; kui kaua on nad turul tegutsenud ning millised on teiste soovitused. Usaldus annab garantii ja kindlustunde, et uues kodus ei teki ehituslikest vigadest lähtuvaid probleeme.

Oma maja täpselt soovide järgi

Ehitades kipub küll kuluma palju aega projekteerimisele, materjalide valimisele ning konsultatsioonile ja kontrollile, ent lisaks soodsamale hinnale on siin veel üks eelis. Te saate oma maja paneerida täpselt oma pere vajadusi arvestades ning ehituse käigus on võimalik veel teha viimaseid muudatusi, näiteks nihutada seinu või muuta garaaž suuremaks. Loomulikult tuleb kõik selliseid muudatused projektiga kinnitada. Lisaks on sel moel ehitatud majal suurem emotsionaalse väärtus. Samas võib ka ise ehitades juhtuda, et maja läheb planeeritust kulukamaks näiteks kallimate materjalide valiku tõttu.

Kui ehitusprotsess ei meeldi, aga tahaks ikkagi uut maja

Paljud kinnisvaraarendusfirmad pakuvad võimalust osta krunt koos valmis majaga. See on ideaalne lahendus neile, kes ei soovi ise ehituse ja paberimajandusega tegeleda, aga tahavad uut maja. Selliste arendusprojektide juures saab kindlasti rohkem kaasa rääkida isiklike soovide osas ja teha vajadusel muudatusi. Samuti on tavaliselt võimalik valida endale meelepärane siseviimistlus.

Kulub aasta, aga sees saab elada aastakümneid

Kindlasti ei ole oma maja ehitamine või ostmine ainult noorte pärusmaa. Ka 40–50 aastased võiksid julgemalt planeerida oma eramu ehitamist – see tasub perspektiivis igati ära. Aasta, mis te praegu planeerimisele ja ehitusele kulutate, tähendab aastakümneid mugavat elu oma majas.

Turul on väga korralikke eramuid

Kui ehitamiseks aega-tahtmist pole, ei maksa karta, et kõik müügis olevad majad on kehvalt ehitatud. Kindlasti tuleks aga jälgida teatud nüansse: näiteks üldkulud, seisukord, dokumentatsioon (seal märgitud punktide vastavus tegelikkusele ja kas näiteks krundil olevad hooned on registris olemas), renoveerimis- või ümberehitamiskulud jne. Küsige viimaste aastate ülalpidamiskulude kohta: gaasi-, elektri- ja maaküttega majade puhul ei ole see keeruline, sest makstud summad on pangaväljavõttelt näha. Ja kindlasti vaadake üle ka ümbruskond, et seal poleks midagi, mis teid pärast võiks häirima hakata.

Lugege lisaks: Mida vaadata korteri või maja ostmisel?

Eelistage moodsaid ja energiasäästlikke tehnoloogialahendusi

Kui maja on juba mõnda aega müügis olnud, ei ole selle tehnoloogia ning kommunikatsioonisüsteemid tõenäoliselt kõige tänapäevasemad, sest nii kütte- kui ka ventilatsioonivaldkonna tehnika uueneb pidevalt nagu ka ehitusmaterjalide valik. Kui aga maja on tõesti tehtud väga heade materjalidega ja seda kinnitavad ehituseksperdi tehtud testid ja audit, siis pole muidugi põhjust kahelda. Ning alati võib müüjaga hinna üle kaubelda!

Kui olete sobiva lahenduse välja valinud, täitke kodulaenu taotlus. Kui aga soovite enne valiku tegemist oma võimalusi arutada, siis tulge nõustamisele.

 

Originaal artikkel ilmus SEB kliendilehes.